پارازیت و امواج مایکروویو !!!

مشابه این کلیپ (goo.gl/17b20Q ) و مطالبی از این دست را شاید زیاد دیده و شنیده و خوانده اید که لب کلامشان این می باشد که پارازیت های جمهوری اسلامی ایران بر روی شبکه های ماهواره ای، سرطان زا و منجر به بالارفتن آمار سقط جنین شده و در نهایت بر روی بدن انسان همچون مایکرووفر‌ عمل می کند!!!

در خصوص این کلیپ و این حرفها، جوابیه خوبی توسط یک دوست تهیه شده که در زیر بصورت کامل و دقیق بیان می گردد و مشخص می کند، حرف های بیان شده در خصوص مضر بودن این امواج و پارازیت ها، حرفهایی غیرعلمی و بی اساس است؛

در خصوص این کلیپی که گذاشتید چندین حرف باید بزنم؛
1. اولا بنده با هر ظلمی مخالفم و اگر محتوای این کلیپ یقینی باشد، بنده به هیچ وجه از این اقدام دفاع نکرده و آنرا یک ظلم آشکار می دانم. قبل از ادامه توضیحات این را هم بگویم که جزء افرادی هستم که مخالف ایجاد اخلال در شبکه های ماهواره ای بوده و این کار را یک اقدام بیهوده می دانم.
2. اما چرا باید محتوای این کلیپ را باور داشت؟!
این مساله بارها مطرح شده و اشخاص متعددی در همان ایام فتنه سال 88 و نیز بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم این موضوع را بیان کرده اند و البته تاکنون کسی ادله اثبات شده و علمی ارائه نکرده است.
حتما خاطر شما هست که پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، ماجرای بنزین تولید شده در پتروشیمی ها و مقوله سرطان زا بودن آن و علت اصلی آلودگی تهران در سازمان محیط زیست کشور توسط خانم ابتکار کلید زده شد.
اما زمان زیادی نگذشت که مشخص گردید حتی یک قطره از بنزین تولید شده در پتروشیمی ها در تهران استفاده نشده است و بعبارتی هیچ ارتباطی میان آن بنزین و آلودگی تهران یافت نگردید!سرطان زا بودن آن نیز با انتشار گزارشات آزمایشگاه های ایرانی و غیر ایرانی مردود اعلام شد.
در نتیجه یک بازی سیاسی بود ومتاسفانه کسی هم سراغ انتشار دهنده این اخبار و بیان کننده اصلی این شایعات نرفت!
همواره در اخبار شنیده اید که آلودگی هوا یکی از دلایل سرطان نه تنها در ایران بلکه در دنیا هست و حال باید پرسید که چه شده طبق این کلیپ و برخی نظرات شنیده شده از افراد دارای مدارک علمی، تنها دلیل رشد سقط جنین و یا ابتلای افراد به سرطان، به پارازیت های ایجاد شده بر روی ماهواره ها اعلام می گردد؟!
3. خاطرتان باشد در همان سال 88 اینچنین اخباری شنیده می شد که توافقنامه هایی بین ایران و برخی کشورهای نزدیک به آمریکا (از نظر جغرافیایی) همچون کوبا، ونزوئلا و نیکاراگوئه برای ایجاد اختلال در برخی شبکه ها از رسانه ها منتشر شد  که در این کلیپ به نحوی بدان اشاره شد وقتی در تقسیم انواع پارازیت به دو قسم، پرداخته شد.

4. امواج ماکروویو(ریزموج ها)و کاربرد های آن چیست؟
خیلی نمی خوام توضیحات فراوان علمی موجود در همین فضای نت را برای شما بنویسم اما بطور خلاصه اینچنین است که:
مایکروویو نوعی از امواج الکترومغناطیسی است که در واقع امواجی رادیویی با فرکانس بسیار بالا هستند. مایکروویو در جامعه امروز ما کاربردهای فراوانی دارد. گستره وسیع این کاربردها ، امور مخابرات رادار ،‌ تحقیقات فیزیکی ، داروسازی ، اندازه گیریهای صنعتی ، حرارت دادن و خشک کردن محصولات غذایی و کشاورزی و حتی پختن غذا را در بر می گیرد.
بعبارتی آنچه شما در کلیپ می بینید، تنها مقوله پخت و پز توسط این اشعه را مورد توجه قرار داده است.
به طوری کلی این امواج بازه ی فرکانسی 300 مگا هرتز الی 300 گیگا هرتز رو به خودش اختصاص میده ، که این بازه ی فرکانسی به چند زیر باند تقسیم میشه ، به عبارت دیگه تمام امواج الکترومغناطیسی که فرکانس آن ها در این باند فرکانسی قرار داشته باشند، به عنوان امواج مایکروویو شناخته میشن.باند فرکانسی امواج مایکروویو رو در شکل برای شما میزارم که اون قسمتی که قرمز شده جز باند مایکروویو به حساب میاد در بالای شکل فرکانس و در پائین طول موج نوشته شده . توی این باند یه سری دسته بندی ها صورت گرفته که در پایین شکل ارائه شده، در پائین شکل میبینید.


خب اگر دقیق این شکل را ببینید، متوجه خواهید شد که بسیاری از امواج رادیویی و تلویزیونی توسط همین امواج مایکروویو تولید و ارسال می گردند!یک از مزایای مهم امواج مایکروویو در مخابرات ، پهنای باند وسیع آن است. از طرفی برای برقراری یک ارتباط خوب بین دو نقطه سیگنال باید دقیقا متمرکز و سپس به سوی آنتن گیرنده هدف گیری می شود. لذا با توجه به اینکه فرکانسهای مایکروویو این قابلیت را دارند ، برای ارتباط نقطه به نقطه بی سیم ایده آلند. با ترکیبی از ماهواره ها و ارتباط نقطه به نقطه مایکروویو می توان به برقراری ارتباط بین قاره ها دست یافت. مثلا یک سیگنال تلویزیونی را می توان از طریق یک آنتن زمینی از اروپا با یک ماهواره انتقال داد. این ماهواره سیگنال را دریافت و تقویت کرده دوباره به یک آنتن بزرگ گیرنده مثلا در شرق آمریکا می فرستد در واقع ماهواره مانند یک ایستگاه تکرار کننده با دکلی به ارتفاع ۵۰۰ مایل عمل می کند. چون نویز مربوط به جو بویژه در گستره ۳Ghz تا ۶Ghz ناچیز است اکثر سیستمهای مخابرات ماهواره ای در این باند فرکانس کار می کنند. کاربرد عمده دیگر مایکروویو در سیستمهای رادار است.این سیستمها در ردیابی هواپیماها هدایت موشکهای ماورای صوت ، مشاهده و ردگیری توده های هوا و کنترل ترافیک پرواز در فرودگاهها استفاده می شود. رادار همچنین در آژیرهای دزدگیر ، درب بازکن گاراژ ، و آشکارسازهای سرعت که مورد استفاده پلیس است بکار می رود.
قابلیت تمرکز دقیق در موج منتشر شده همان ویژگی است که استفاده از مایکروویو را در رادار تا این حد سودمند می سازد مثلا رادار فرودگاه باید بتواند هواپیماهای مختلف را در صفحه نمایش ترافیک تشخیص دهد.
بنابراین پرتو رادار باید چنان باریک باشد که اگر متوجه یک هواپیما شود سیگنال دریافتی نشان دهنده وموج منعکس شده از همان هواپیما باشد و نه از هواپیمای دیگری که بعنوان مثال ۱۵ درجه دورتر پرواز می کند. این قدرت تفکیک زاویه ای برای سیگنالهای منعکس شده مستلزم یک پرتو باریک و در نتیجه استفاده از فرکانسهای مایکروویو است. همچنین با استفاده از تمرکز دقیق مایکروویو در رادار یک هواپیما میتوان نقشه یک ناحیه وسیع از زمین را تهیه کرد. این مطلب هم استفاده نظامی دارد و هم غیر نظامی.طبق پژوهش جامع سازمان حفاظت از سلامت بریتانیا، شواهد مجموعاً نشان می‌دهد بودن در معرض میدان فرکانس‌های رادیویی (RF) در سطوح پایین‌تر از دستورالعمل‌های بین‌المللی اثرات سلامتی منفی ندارد.
https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/333080/RCE-20_Health_Effects_RF_Electromagnetic_fields.pdf

5. با توجه به توضیحات مطرح شده در بند 4، خوبه به این نکات نیز توجه کنید که دامنه فرکانس امواج ماهواره‌های تلویزیونی KHz 100-9 است. به طور معمول برای ایجاد اختلال در دریافت یک فرکانس خاص یا یک محدوده باید قدرت امواج ارسالی افقی- با توجه به خواست- کاربر برابر یا بیشتر از دامنه اولیه باشد. پس حتی اگر طبق شایعات موجود، فرکانس دستگاه جمر یا پارازیت‌ساز هزار برابر دامنه عنوان شده باشد– فارغ از غیرمنطقی بودن موضوع- میزان تشعشع برابر با 9 تا 100 مگاهرتز محاسبه می‌شود. طبق استانداردهای مرکز جهانی محافظت در برابر تشعشع که هر ساله در گزارش سالانه خود محدوده مجاز فرکانس امواج غیریونیزان اعم از آنتن‌های موبایل، آنتن‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای، سیستم‌های اختلال امواج و حتی میزان تشعشع دریافتی از خورشید در هر منطقه را تعیین می‌کند حد مجاز دریافت تشعشع در محدودهGHz 300- 0 عادی تعیین شده است یعنی دریافت تشعشع تا میزان تعیین شده، طبق مطالعات فعلی؛ برای سلامتی انسان در درازمدت خطرآفرین تشخیص داده نشده است.

بر اساس تحقیقات انجام شده بر کشورهای حوزه آمریکای جنوبی از سال 98 تا 2002 و تحقیقات وسیع انجام شده در استرالیا از سال 2000 تا 2008  و برآیند نتایج سایر مقالات علمی معتبر نیز؛ بروز علائم اختلالات  ژنتیکی ناشی از جهش های کروموزومی و ژنی در میان افرادی که در معرض تشعشع بیش از 300 گیگاهرتز بیشتر از 4 سال زندگی کرده اند، تفاوت چشمگیری با گروه های شاهد نشان نداده  است.

6. مایکرووفر‌ها چگونه کار می‌کنند؟
در این اجاق‌ها، غذا به کمک اشعه مایکروویو پخته می‌شود. بیشتر مایکروفرهای خانگی با طول موج ۲۴۵۰ مگاهرتز در حالت موج پیوسته کار می‌کنند.
7. در خصوص معایب استفاده از مایکروویو آورده اند: طبخ غذا در فرهای مایکروویو کوتاه است و میکروب‌هایی که احتمالاً در غذا وجود داشته کشته نمی‌شوند و برای سلامتی می‌تواند مضر باشد. روش های سریع پخت اثر سرطان زایی دارد زیرا هرچه مواد غذایی سریع تر و با درجه حرارت بالاتر پخته شود، مواد سرطان زایی بیشتر می شود. به عنوان مثال اگر گوشت را سریع بپزیم اثر سرطان زایی آن تشدید می شود
خب اینم در مورد سرطان زایی8. اما خوبه به یک آمار دیگر نیز دوستان را توجه داد و آن هم میزان سرطان در کشورهای دنیا می باشد. بیشترین آمار سرطان به کشور آمریکا و بعد آن به فرانسه و آلمان اختصاص دارد.
به نظر شما، علت بالا بودن آمار سرطان در این کشورهای پیشرفته، استفاده از پارازیت می باشد ؟!
برای اطلاعات بیشتر از نقشه سرطان در دنیا و نیز بیشترین سرطان های شایع در دنیا و در مردان و زنان این دو لینک را مطالعه کنید:
http://goo.gl/H98KDr
و
tabnak.ir/fa/news/452008/

/ 0 نظر / 153 بازدید