بخوانید که بدتر از کاپیتولاسیون، #پروتکل_الحاقی ....

از پلاس توحید عزیزی:

 
بخوانید که بدتر از کاپیتولاسیون،  #پروتکل_الحاقی  و 3.1 چه چیزی می‌تواند سر یک ملت بیاید؟

مجری: "اگر ما مشکوک شویم که ایران داره جر زنی می کنه و یک برنامه‌ی هسته‌ای مخفیانه را در خارج از تاسیسات اعلام شده در این قراداد داره پیش می‌بره - مثلا، در یک پایگاه نظامی در جنوب شرقی ایران - آیا ما حق این رو داریم که اصرار کنیم اون مرکز توسط بازرسان بین المللی مورد آزمایش قرار بگیره؟"

اوباما: " اولا ... ما تمامی زنجیره‌ی هسته‌ای از معدن اورانیوم گرفته تا آخرین تاسیسات مانند نطنز را تحت نظارت و راستی آزمایی خواهیم داشت... ثانیا ما یک کمیته‌ی تدارکات تاسیس خواهیم کرد که تمامی اقلام وارداتی ایران را بررسی و آزمایش کند... ثالثا آنچه ما انجام خواهیم داد این است که یک ساز و کار درست خواهیم کرد که به وسیله‌ی آن، بله، بازرسان آژانس انرژی اتمی بتوانند به هر جایی در ایران بروند."

مجری: "هر جایی در ایران؟"

اوباما: "بدیهیه که اول باید درخواستی ایجاد بشه. ایران می‌تونه به [درخواست بازرسی] اعتراض کنه، ولی آن چه که ما انجام داده ایم این است که تلاش کرده ایم ساز و کاری را طراحی کنیم که به وسیله‌ی آن، وقتی اعتراض‌های ایران شنیده شد، مثل یک وتوی نهایی از طرف ایران نخواهد بود، بلکه در واقع یک نوع ساز و کار بین المللی وجود خواهد داشت که 'ارزیابی منصفانه‌ای' ارایه می‌کند که آیا بازرسی باید اتفاق بیفتد یا نه، و وقتی این ساز و کار تعیین کرد که باید بازرسی اتفاق بیفتد، ختم کلام خواهد بود، نه اینکه ایران بگوید 'نه شما نمی‌تونید بیاید اینجا.'... و ایران ملزم خواهد شد به آنچنان ساز و کار بازرسی‌ها و راستی‌آزمایی‌هایی که هرگز پیش از این اجرا نشده است."

- از مصاحبه‌ی اوباما با نیویورک تایمز، فرودین ۱۳۹۴
http://nyti.ms/1a9ZBEn

/ 0 نظر / 21 بازدید