آقای روحانی فردا خیلی‌ دیر است

از گوگل پلاس توحید عزیزی:


آقای جهانگیری آقای ظریف و تیم‌ اقتصادی دولت ضمن گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور خبر از رشد خوب صادرات غیر نفتی‌ در ۹ ماه سال، تمدید مذاکرات و آزاد شدن ۷۰۰ میلیون دلار از پولهای ایران، رشد ۴ درصدی نیمه اول امسال، کاهش تورم به ۱۷ درصد، تک رقمی شدن بیکاری( با کاهش ۹۰۰ هزار نفری افراد جویا کار) و به تور کلی‌ امکان اداره بودجه سال آینده و میدهند..

تا آنجا که برای تقویت روحیه بازار و ملت باشد، اصلا اشکالی‌ در این اعلام نظر‌ها وجود ندارد، ولی‌ اگر در پشت درهای بسته هم این چنین به پندارید، فقط باید هشدار داد.... اجازه دهید فقط به چند مورد اشاره کوچکی کنیم: 

۱-ابتدای آذر ماه مذاکرات تمدید شد، آمریکا قبول کرد که ۷۰۰ میلیون دلار به ایران ماهانه اجازه برداشت از پول خود به دهد...

۲- آذر ماه قیمت نفت به سقوط خو ادامه داد، از ناحیه سقوط نفت ایران روزانه حداقل ۵۰ میلیون دلار، ماهانه ۱۵۰۰ میلیون دلار(یعنی‌ دو برابر ۷۰۰ میلیون دلار) از دست داد، و با دلار ۳۵۰۰ تومن روزانه ۱۷۵ میلیارد تومن و ماهانه ۵۲۵۰ میلیارد تومن، یعنی‌ بیشتر از کّل بودجه ماهانه یارانه(۳۴۰۰ میلیارد تومن!)

۳-بٔر اساس آمار گمرک ایران، در آبان کّل صادرات غیر نفتی‌ ایران که ۶۰ درصد آن گاز و مشتقات گازی و پتروشیمی است، ۴۵۰۰ میلیون دلار بوده... در آذر یعنی‌ همزمان با تمدید توقف نامه ژنو، به دلیل کاهش قیمت نفت و در نتیجه کاهش آن ۶۰ درصد، کّل صادرات غیر نفتی‌ به ۳۶۸۰ میلیون دلار رسیده، یعنی‌ ۹۰۰ میلیون دلار کاهش و بیشتر از کّل ۷۰۰ میلیون دلار تمدید ژنو که احتمالا در دی‌‌ ماه این میزان کاهش به ۱۵۰۰ دلار خواهد رسید یعنی‌ دو برابر ۷۰۰ میلیون دلار...

۴-در مجموع در آذر فقط از ناحیه کأهش قیمت نفت و صادرات گاز کشور ۲.۵ میلیارد دلار یعنی‌ بیش از ۳ برابر ۷۰۰ میلیون دلار کأهش درآمد داشته یعنی‌ با دلار ۳۵۰۰ تومانی ۸۷۵۰ میلیارد تومن، یعنی‌ ۳ برابر کّل بودجه هدفمنی، که در ماه‌های آینده تشدید هم خواهد شد.

می‌بینید آقای روحانی، چرخ سانتریفیوژ‌ها کند گشته ولی‌ متاسفانه چرخ اقتصاد و درآمد دولت و در نتیجه ملت کند تر. بدون تعارف بگذارید یک مساله را برای شما که مطمئنا تجربه پر رنگی‌ در سال‌های جنگ تحمیلی داشتید و همه دلسوزان و مسئولان وطن یادآوری شود، کشور ما هم اکنون در شرائط مشابه زمستان ۱۳۶۵ است که با کمال تاسف همه شواهد نشان میدهد با همان روند وسرعت داریم بهبهار و تیر ۱۳۶۷ نزدیک می‌شویم، با این تفاوت که در آنزمان طرفمان صدام بود که بسیاری از قدرتهای جهانی‌ ملاحظاتی برای محدود کردن او و امتیاز دادن به او داشتند ولی‌ حالا طرفمان همان قدرتهای جهانی‌ است که خود به دنبال امتیاز گیری هستند. یک تجربه را نباید دو بار تکرار کنیم، اگر در آن زمان بی‌ تجربگی کردیم و صحبت از لزوم تجدید نظر در این روندها را به روزهای آخر انداختیم، این بر نباید بگذاریم آن روند تکرار شود که مؤمن از یک راه دو بر ضرر نمیکند. نوشتن نامه از سوی آقای ظریف به تمام وزرای خارجه خوب است ولی‌ فقط خوب است مگر نه شما و خود آقای ظریف بهتر از هر کس میدانید که آنها دیگر حاضر به مذاکره فنی‌ با ما نیستند و منتظرند سال ۱۳۶۶ نیز با همین تمدیدها بگذرد... خلاصه اینکه، شما وظیفه دارید کشور را با از خود گذشتگی و معامله ابروی خود با خدا از این راه خارج کنید، حتی اگر به بهای مورد هجمه تندروها قرار گرفتن باشد که اگر آنها به صلاح خود و کشور واقف بودند، دیگر مسولیت ریاست جمهوری شیرین‌تر از شکر بود.

مانند همه دلسوزان میهن مستدام و موفق باشید.

کامنتی از فردی ناشناس ذیل این خبر:
http://fararu.com/fa/news/218335

/ 1 نظر / 17 بازدید